Forum ciobanesc german
October 23, 2017, 07:09:39 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
Anunturi: SiegerShow 2015 in Nurnberg

Home   Web Site Help Search Calendar Login Register  

Pages: [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Ajutor achizitie  (Read 1296 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Horatiu Daraban
Newbie
*

« on: January 05, 2017, 03:46:18 PM »

Dragi forumisti, vreau sa achizitionez un pui de C.G.
Si am gasit :http://www.publi24.ro/anunturi/animale/caini/ciobanesc-german/anunt/pui-ciobanesc-german-de-lucru-din-campionul-romaniei/7b00647570606a55.html
4 luni, un ultim mascul, 300 de euro. Pare suspect de ieftin, plus ca nu mi.a inspirat incredere proprietarul la telefon. Plus ca scrie in anunt ca mai sunt 5 masculi de 2,5 luni, iar la telefon, un mascul si o femela de 4 luni.
mishu65
Hero Member

« Reply #1 on: January 05, 2017, 04:51:27 PM »

Sa nu ai incredere in inmultitorii astia. Poate sa-ti ofere si la 500 de euro si sa iei o mare teapa, adica un comunitar. Trebuie sa vezi puii, parintii, actele si sa-i faci proprietarului cateva vizite. Nu mai incurajati montele astea pentru ca toata lumea are de suferit si ma gandesc in primul rand la bietele animalute. Daca erau asa campioni nu punea anuntul pe publi24/olx/sau cum s-or mai numi.

Cine a zis ca fericirea nu se poate cumpara, trebuie sa-si ia un caine!

Horatiu Daraban
Newbie
*

« Reply #2 on: January 05, 2017, 06:57:12 PM »

Nu neaparat. La Doberman spre exemplu, am vazut pe publi24 anunt de la una din cele mai vrchi canise din tara.
Thara
Global Moderator

« Reply #3 on: January 05, 2017, 07:37:02 PM »

Monta pare sa fie cu masculul Waldo Stress, este un mascul cu un palmares cat se poate de real, nu este fictiv. Femela nu o stiu, dar pare sa provina de la canisa aus dem Schessburg, care nici ea nu este vreo inventie a celui care a postat anuntul. Scrie-i un mesaj privat utilizatorului bobo70 (aici pe forum) deoarece el este proprietarul lui Waldo si te poate lamuri cu privire la monta respectiva. Mie nu-mi pare a fi teapa dar merita sa te informezi temeinic inainte. Este bine ca ai postat aici daca aveai dubii (ca si incepator si fara sa cunosti cainii este ceva normal), decat cum fac majoritatea care cumpara aiurea iar apoi se plang ca au luat teapa.
Horatiu Daraban
Newbie
*

« Reply #4 on: January 05, 2017, 08:43:51 PM »

I.am trimis un mesaj userului mentionat. Multumesc de informatii. Vreau sa ma asigur ca nu minte proprietarul si sa iau un catel sanatos. In anunt sunt mentionati 5 masculi de 2,5 luni, iar la telefon mi s.a spus un mascul si o femela de 4 luni. Masculul la pretul de 300 de euro. In anunt aparea 1000 de lei. Ma gandeam ca e posibil sa fi fost reactualizat automat de site, dar si asa : de unde femela nementionata ?
Horatiu Daraban
Newbie
*

« Reply #5 on: January 06, 2017, 10:55:59 AM »

Intrebarea e : de unde am certitudinea ca  masculul e din monta aia ? Zicea ca are 20 de catele. Poate fi din alta monta cu pedigree.ul asta. Sau se poate demonstra asta ?
Thara
Global Moderator

« Reply #6 on: January 06, 2017, 11:37:07 AM »

Din pacate nu se poate demonstra.... decat dupa varsta de 1 an a cainelui, cand se poate face testul ADN.

P.S. Citeste forumul asta ca vei gasi raspunsuri la cam toate intrebarile de genul.
sorin9308
Newbie
*

« Reply #7 on: January 06, 2017, 01:34:12 PM »

Un mic ajutor: +40723197872
Acesta este numarul domnului Adrian Letca de la canisa Aus dem Schessburg.
Va poate lamuri daca este intr-adevar o monta din femela provenita de la el.
Eu din cate stiu, acea femela inca este la Brasov. Cel mai bine verificati.
Site-ul canisei:  http://ausdemschessburg.com/
alipe
Full Member

« Reply #8 on: January 06, 2017, 05:11:07 PM »

Inmultitorul mentionat este de evitat, desi detine femela si probabil a montat-o cu waldo, nu este de incredere din punctul meu de vedere....
huby
Sr. Member

« Reply #9 on: January 07, 2017, 04:15:19 PM »

cainii din poza sunt din canisa noastra si iti garantez ca nu exista pui de 4 luni din combinatia respectiva.
alipe
Full Member

« Reply #10 on: January 07, 2017, 07:40:04 PM »

Da, baiatul copiaza fara rusine poze de pe internet si imbina putin adevar cu doze uriase de minciuni...
Nici nu are bunul simt sa puna niste poze autentice....
Chiar si numele afisat este o minciuna!
Cand am spus ca femela e a lui m-am referit la ferra schessburg, femeluta din poza cred ca este lena von biismack... LOL
Thara
Global Moderator

« Reply #11 on: January 07, 2017, 08:29:37 PM »

Ouch!  Sad
Horatiu Daraban
Newbie
*

« Reply #12 on: January 10, 2017, 02:23:07 AM »

Va multumesc pentru sprijin. Astazi l-am luat pe Ulkan von Broos. Mi-a fost de ajutor acest forum !
mishu65
Hero Member

« Reply #13 on: January 11, 2017, 02:31:44 PM »

Va multumesc pentru sprijin. Astazi l-am luat pe Ulkan von Broos. Mi-a fost de ajutor acest forum !
Sa te bucuri de el! E bine ca te-ai interesat inainte, ca sa fii convins ca faci o alegere buna. In continuare ma feresc si sfatuiesc si pe altii sa nu dea curs anunturilor gen olx sau similare. Ma si miram sa fie altfel

Cine a zis ca fericirea nu se poate cumpara, trebuie sa-si ia un caine!
adrian22ionescu
Newbie
*

« Reply #14 on: January 12, 2017, 04:36:49 PM »

Felicitari pentru achizitie !
Un set de poze cu "achizitia" cred ca ne-ar incanta pe toti !
Pages: [1] 2   Go Up
  Print  

Jump to: