Forum ciobanesc german
October 21, 2017, 05:03:06 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
Anunturi: SiegerShow 2015 in Nurnberg

Home   Web Site Help Search Calendar Login Register  

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Câinele meu are parvoviroza  (Read 315 times)
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Dicu Alexandra
Newbie
*

« on: August 11, 2017, 12:17:02 PM »

Buna ziua! Fetița mea de numai 4 lunite are parvoviroza. Sa va spun cum a început... intr-o dimineața am văzut-o tristuta, nu m-am panicat, am zis ca e de la caldura sau poate a mâncat ceva ce nu i-a plăcut. A început sa vomeze, nu mai mânca, nici apa nu mai bea foarte des, dar spre surprinderea mea nu a făcut scaune cu sange și chiar nu a făcut deloc. Am mers a doua dimineața, așa cum mi-a zis veterinarul, i-au administrat dânșii vreo 4-5 feluri de injectii(va rog sa ma credeți ca nu știu, eram prea panicata sa intreb ce ii administrează.eu am 17 ani, sunt foarte speriata). Astăzi am mers a doua zi la tratament și mi-a spus vet dacă vreau sa ii facem un test parvo și am acceptat, dar din nefericire a ieșit pozitiv. I-au făcut după tratament si mi-au spus dânșii ca ei fac tot posibilul sa se facă bine. Mi-au dat acasă un pliculeț sa ii dau jumătate doar dacă nu mai vomita. Aaa, si am uitat sa specific, mi-au zis sa nu ii dau deloc apa si mâncare pentru ca ii provoc deshidratarea si moare. Pana acum nu a vomitat. Merg mai pe seara la un alt tratament pentru deshidratare, din câte am înțeles. Va rog din inima, ajutați-ma cu niște sfaturi, orice, trăiri de ale dumneavoastră. Va doresc o zi minunata! Multă sănătate!
FlorinC.
Jr. Member
**

« Reply #1 on: August 11, 2017, 10:10:11 PM »

Din pacate numarul cazurilor de parvo a crescut alarmant.
     Personal n-am trecut printr-un astfel de caz, dar verisoara mea a suferit de doua ori pentru cei doi catei ai sai, metisi. Primul petrecandu-se in octombrie, catelusa suferind un infarct cerebral continuand dupa o luna de zile cu parvo. Ea nu s-a informat corect de pe net dar nici medicul vet n-a luat-o prea in serios. Desi a fost foarte prompta cu boala si n-a asteptat prea mult dupa prima voma. Asa ca dupa cateva zile de asa zisul tratament a inceput sa forteze puiul cu hrana si apa, bineinteles ca voma la fiecare masa, dar ii stia cantitatea de bobite pe care o manca cea mica si intr-o forma sau alta reusea sa o hraneasca. Iar catelusa a trecut cu bine peste toate problemele si nu a ramas cu sechele.
      Iar al doilea "prag" a fost cu un puiut de 9 luni, bichon, iar luna trecuta a facut parvo si a folosit acelasi tratament, plus hrana si apa obligat-fortat. Catelul in doua saptamani isi revenise complet

Dicu Alexandra
Newbie
*

« Reply #2 on: August 11, 2017, 11:24:11 PM »

.
Dicu Alexandra
Newbie
*

« Reply #3 on: August 11, 2017, 11:25:08 PM »

Din pacate numarul cazurilor de parvo a crescut alarmant.
     Personal n-am trecut printr-un astfel de caz, dar verisoara mea a suferit de doua ori pentru cei doi catei ai sai, metisi. Primul petrecandu-se in octombrie, catelusa suferind un infarct cerebral continuand dupa o luna de zile cu parvo. Ea nu s-a informat corect de pe net dar nici medicul vet n-a luat-o prea in serios. Desi a fost foarte prompta cu boala si n-a asteptat prea mult dupa prima voma. Asa ca dupa cateva zile de asa zisul tratament a inceput sa forteze puiul cu hrana si apa, bineinteles ca voma la fiecare masa, dar ii stia cantitatea de bobite pe care o manca cea mica si intr-o forma sau alta reusea sa o hraneasca. Iar catelusa a trecut cu bine peste toate problemele si nu a ramas cu sechele.
      Iar al doilea "prag" a fost cu un puiut de 9 luni, bichon, iar luna trecuta a facut parvo si a folosit acelasi tratament, plus hrana si apa obligat-fortat. Catelul in doua saptamani isi revenise complet
Mulțumesc mult pentru mesaj! Mie mi-a spus veterinarul sa nu ii dau nici mâncare, nici apa. Am întrebat cum poate rezista fără, dar mi-a spus ca ii administrează ceva ce tine locul mâncării prin tratamentul făcut. Astăzi nu a mai vomat după tratament și i-am dat ceva dintr-un pliculeț dat de vet ce este bun pentru creșterea imunității. Nu a mai vomat nici după el. Am întrebat și de ce nu ii administrează perfuzii și mi-a spus ca e mai bine sa ii administreze glucoza injectabil pentru ca i se obișnuiește organismul pe perfuzii. Astăzi a avut un moment de bucurie, începuse sa se joace puțin, alerga, dar după iar s-a întristat. Sper sa fie totul bine. Din punctul meu de vedere, medicul veterinar este foarte bun, la el am operat și o cățelușa de cezariana și puișorul l-am adus acasă într-un șervețel și acum este mai mare decât mama lui.
FlorinC.
Jr. Member
**

« Reply #4 on: August 12, 2017, 01:28:04 AM »

Multa sanatate celei mici!
      Eu v-am prezentat o intamplare cu happy end. Nu spun ca a facut un lucru bun, dar se pare ca a functionat in doua cazuri. Lucrul rau l-a facut medicul prin lipsa lui de interes, mai multe nu stiu, dar nici nu vreau sa se ia de bun tot ce am scris, desi repet, au fost doua intamplari fericite.
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: