Forum ciobanesc german
December 11, 2017, 08:22:37 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
Anunturi: SiegerShow 2015 in Nurnberg

Home   Web Site Help Search Calendar Login Register  

Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Urechi cazute  (Read 50402 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
blondys
Newbie
*

« on: June 27, 2008, 03:44:08 PM »

hello Smiley sunt noua pe acest site...am un puiut de ciobanesc german cu carpatin(Felix) si am o intrebare.Tocmai i se ridicasera urechile insa acu de ceva vreme i sau lasat cam 1/3.Exista sanse sa i se mai ridice la loc sau o sa ramana cu ele asa?? Sad :-\Motivul pt care i sau lasat cred ca este din cauza ca se joaca toata ziua cu un chihuahua...am observat ca il trage de urechi

ax_rap_13
Full Member

« Reply #1 on: June 27, 2008, 04:17:47 PM »

in primu` rand BINE AI VENIT ... apoi ce varsta are??? daca are pana in 6-7 luni nu te speria, posibil sa i se ridice...(sau posibil sa nu se mai ridice pt. ca e metis).... nu are nici o treaba cu chihuahua si ale mele se prind de urechi si n`au nimic...sau poate ca isi schimba dentitia si nu are destul calciu...dar daca au fost ridicate e fff posibil sa se ridice din nou...oricum eu cred ca o sa`l iubesti si cu, dar si fara urechi ridicate ... bye
Der Gebrauchshund
vom Kastanienwald
Administrator

Deutscher Schäferhund

« Reply #2 on: June 27, 2008, 04:24:02 PM »

Asa e viata, cateodata se ridica, cateodata nu... rabdare... si mult tutun

... you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one ...
melisch
Sr. Member

Maya

« Reply #3 on: July 07, 2008, 07:07:26 PM »

Eu nu am experiente mari doar am observat la a mea (are cca 12 saptamani si o am de cand aveea 5) ca depinde de perioada, de cheful pe care o are, intradevar Maya este un exemplar frumos si daca pe poza ei de cand avea 6-7 saptamani avea urechile lasate, vreau sa iti spun ca erau pana la 5 zile cand avea deja urechile ridicate, apoi una i se lasa, urmatoarele 3 zile era asa, una era cu ambele lasate ca la pui, ieri era cu amandoau ridicate. Scriu ieri pt ca in weekend am fos plecata si era in grija vecinului am pierdut 3 zile din viata ei fara s-o examinez. Am mai avut un CG primit la 5 luni si nu tinea urechile precum Maya dar la 6 luni ii erau ridicate. Nu-ti face griji se vor ridica inca e in crestere.
szas
Sr. Member

« Reply #4 on: July 12, 2008, 10:19:52 PM »

AM SI EU O INTREBARE  DACA O URECHE E SUS SI CEALALTA  FLUCTUEAZA ( e moale ) SE POATE OBTINE DREPTUL DE MONTA  ( catelusa are deja 1 an si  o luna ) LA PATRU LUNI ERAU RIDICATE AMANDOAUA URECHILE

UN CAINE RAU E UN CAINE  BUN
Yonnis
Newbie
*

« Reply #5 on: November 20, 2008, 08:51:02 PM »

Buna .. as avea si eu o intrebare ... am un ciobanesc alsacian si .. as vrea sa stiu pe la ce varsta o sa i se ridice urechile deocamdata are doar 3 luni.Am auzit ca nu trebuie sa'i atingem urechile.. e cumva adevarat?sincer nu prea stiu nu am avut niciodata ciobanesc si de aceea sunt cam nedumerita.
szas
Sr. Member

« Reply #6 on: November 20, 2008, 08:54:44 PM »

YONNIS pana la maxim 7 luni are timp ,sa  nu fie  trasa de urechi si se va administra calciu relugat

szas
Sr. Member

« Reply #7 on: November 20, 2008, 08:58:46 PM »

REGULAT scuze de greseala

Yonnis
Newbie
*

« Reply #8 on: November 21, 2008, 03:05:37 PM »

aha merci mult... sunt asa mandra de el e foarte inteligent si jucaus[trebuie sa ma laud si eu Wink)]
Ariana
Administrator

Nati von Klausenburg&Tzitziri de Catalina&Magnus

« Reply #9 on: November 22, 2008, 08:31:42 PM »

YONNIS pana la maxim 7 luni are timp ,sa  nu fie  trasa de urechi si se va administra calciu relugat
Huh

cu timpul sunt de acord...cu restul nu prea!

"Satisfacerea unei pasiuni inseamna fericire!"
 medic veterinar
szas
Sr. Member

« Reply #10 on: November 23, 2008, 12:42:31 PM »

Ariana spunemi te rog de ce cu restul nu esti de ... acord poate gresesc eu undeva Huh

Ariana
Administrator

Nati von Klausenburg&Tzitziri de Catalina&Magnus

« Reply #11 on: November 23, 2008, 12:56:35 PM »

Intarirea cartilajului urechii nu are legatura cu atingerea lor, chiar este indicat un masaj usor al acestora pt. stimulare.
Iar administrarea de calciu cu vitamine "regulat"..de cele mai multe ori se face fara sa fie necesar (este necesara in reale forme de rahitism..aproape inexistente la cateii hraniti cu mancare premium/superpremium) si duce inevitabil la o crestere exploziva care forteaza articulatiile si favorizeaza aparitia problemelor articulare.
 Wink

"Satisfacerea unei pasiuni inseamna fericire!"
 medic veterinar
szas
Sr. Member

« Reply #12 on: November 23, 2008, 01:04:41 PM »

Ok in legatura  cu alimentatia  iti dau dreptate daca rimeste mancare super e ok dar eu am precizat sa nu fie tras de urechi nu masaj si alte treburi MS de invatatura 

Yonnis
Newbie
*

« Reply #13 on: November 23, 2008, 06:55:53 PM »

deci pana la urma pot sa'i masej usor urechile? si in legatura cu alimentatia... ce anume ar trebui sa'i dau?are doar 3 luni.
izutza_95
Jr. Member
**

Iara&Isa

« Reply #14 on: February 02, 2009, 08:56:20 PM »

da nici eu nu stiam chiar asa multe despre urechile lor iti multumesc ariana Smiley

iza
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  

Jump to: