Forum ciobanesc german
August 16, 2017, 04:12:46 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
Anunturi: SiegerShow 2015 in Nurnberg

Home   Web Site Help Search Calendar Login Register  
Pages: 1 ... 12 13 14 15 16 17 18 [19]   Go Down
  Print  
Author Topic: Greutatea si inaltimea raportate la varsta unui Cg  (Read 143157 times)
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
freddy25
Hero Member

« Reply #270 on: June 30, 2017, 11:46:52 AM »

M-a sunat ieri omul să vin să îl iau, ce să fac ?   A zis că nu îl mai poate tine i nu îl mai alăptează mama lui.
Banuiam eu. Se grabesc sa-i dea de la 6saptamani ca sa nu cheltuiasaca bani cu primul vaccin.
ramurel
Full Member

« Reply #271 on: June 30, 2017, 12:11:44 PM »

Banuiam eu. Se grabesc sa-i dea de la 6saptamani ca sa nu cheltuiasaca bani cu primul vaccin.

Se poate, nu am ce sa reprosez, prefer sa ma ocup eu de toate, stiu o treaba macar.
Si asa, vazand cat de grasoi este acum ( 6 kg la 6 sapt ) cred ca ii fac catelusului un bine. Smiley ii controlez dieta mai atent, ca pentru al meu, nu?
freddy25
Hero Member

« Reply #272 on: June 30, 2017, 02:28:16 PM »

Da, asa au scapat si fratii lui de un mancau care le imputina ratia.
ramurel
Full Member

« Reply #273 on: June 30, 2017, 03:50:19 PM »

Da, asa au scapat si fratii lui de un mancau care le imputina ratia.

Smiley )))

Găsesc pe undeva un grafic/ tabel cu greutatea optimă funcție de vârstă la masculii de CG ?
freddy25
Hero Member

« Reply #274 on: June 30, 2017, 06:01:00 PM »

Era un tabel si cred ca am pus si un link dar nu mai stiu la care din postari. La 2luni trebuie sa aiba 9kg daca e mascul iar la 3luni 14.2 kg. Tabelul, in opinia mea e pur orientativ. In realitate un pui poate fi de talie mai mica si atunci, normal ca si greutatea e mica. Sau un pui mai maricel, cu osatura puternica fa fi mai greu decat scrie in tabel dar fara sa fie obez. Ai grija sa nu-l ingrasi cat e in crestere, cred ca stii chestia asta.
ramurel
Full Member

« Reply #275 on: June 30, 2017, 06:37:30 PM »

Era un tabel si cred ca am pus si un link dar nu mai stiu la care din postari. La 2luni trebuie sa aiba 9kg daca e mascul iar la 3luni 14.2 kg. Tabelul, in opinia mea e pur orientativ. In realitate un pui poate fi de talie mai mica si atunci, normal ca si greutatea e mica. Sau un pui mai maricel, cu osatura puternica fa fi mai greu decat scrie in tabel dar fara sa fie obez. Ai grija sa nu-l ingrasi cat e in crestere, cred ca stii chestia asta.

Ok, mulţumesc !
Când am fost să îl iau m-a surprins ca era cel mai grăsoi dintre cei trei fraţi masculi şi un pic am crezut ca e obez şi că o sa am probleme cu el, mai ales că l-am remarcat că fugea 1-2 metri şi se aşeza in funduleţ.
L-am cântărit acasă, si are 6,1 kg şi are 6 săptămâni, deci nu pare exagerat de gras, probabil mânca foarte bine acasă , si de la mamă si mâncarea suplimentară pe care o primea in ultimele zile.
Dar voi fi foarte atent la alimentaţie, am acum un pic de experienţă de la Tommy, pe care, cred eu, l-am crescut bine.
Tommy fiind tac-su ( ăla mare de respira greu Tongue ) !

Dar zilele astea s-a dat pe brazdă, ieri a lătrat pentru prima oară Smiley , l-a invăţat tac-su, că avem 2 pisici mici aduse de fiu-miu şi moş Tommy le "dă omoru" constant, iar grasu' ăsta micu e şi el cu ochii pe ce face tac-su Smiley

https://www.youtube.com/watch?v=StuK3mDDB64
.
Pages: 1 ... 12 13 14 15 16 17 18 [19]   Go Up
  Print  

Jump to: