Forum ciobanesc german
November 23, 2017, 05:38:20 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
Anunturi: SiegerShow 2015 in Nurnberg

Home   Web Site Help Search Calendar Login Register  

Pages: 1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Dantura  (Read 19359 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
freddy25
Hero Member

« Reply #30 on: November 05, 2013, 04:46:19 PM »

Fii cu ochii pe el(sau ea) când începe să spargă osul și să i-l iei fiindcă ori se va constipa și am auzit de câini care au fost operați din cauza asta. Ori acele bucățele mărunțite de os îi vor rașcheta tubul digestiv, i se va irita mucoasa intestinală și va avea diaree, chiar cu sânge.
Izzy
Sr. Member

« Reply #31 on: November 05, 2013, 05:59:59 PM »

Multumesc din nou, asa voi face, de fapt de asta i l iau intreg, desi e urias.Referitor la scrasnitul din dinti, ai mai intalnit asa ceva? Stiu ca si tu ai patru, facea vreunul asta cand era pui?

freddy25
Hero Member

« Reply #32 on: November 06, 2013, 12:49:45 AM »

La nici un câine din câți am avut nu am observat să fi scrășnit din dinți. La oameni se numește bruxism(caută pe google) și cu timpul poate duce la deteriorarea smalțului dinților. Zic medicii că ar avea legătură cu stresul dar în cazul lui: ce stres să aibă un cățeluș de 5 luni?
Izzy
Sr. Member

« Reply #33 on: November 06, 2013, 09:30:49 AM »

:)Poate o stresam noi cu prea multa dragoste... Teama mea cea mai mare e sa nu i fi crescut dintii aiurea, la un moment dat se vedea cel nou inainte sa i cada cel de lapte. In fine, vom vedea cand iiva avea pe toti. Multumesc!
Frida von Rotdämon
Sr. Member

Hmm...

« Reply #34 on: December 18, 2013, 04:42:43 PM »

E normal sa-i vezi dintii permanenti si cei de lapte impreuna o perioada scurta pentru ca mama natura nu-i lasa pe ei fara arma lor principala, iti dai seama cum ar arata lupii inpadure fara dinti timp de vreo saptamana, doua? Smiley La primul meu caine cand in joaca i- am dat o palma dupa care am gasit pe jos un canin mic am ramas mut! M- am speriat tare de tot, si am inceput sa caut de unde i- a cazut dintele, si... nu am gasit, pentru ca deja avea caninul permanent! Smiley
AdrianHD
Sr. Member

« Reply #35 on: October 22, 2014, 10:11:25 AM »

Am auzit mai multe păreri că nu ar fi bine să li se dea oase în perioada când le cresc dinții deoarece vor crește strâmb. Pe de altă parte nici nu-i poți ține fără să le dai ceva de ros fiindcă își vor găsi ei singuri papuci, pantofi sau cine știe ce altceva. Poate  oasele presate să fie mai bune că nu au duritatea oaselor veritabile. Dar din experiența mea acele zgârciuri presate sunt terminate în maxim 10 minute și după aia dau atacul la obiectele din curte sau din casă. Ar fi bine, cred, să-i dai un cap de femur de vită cu multe zgârciuri și când îl vezi că a terminat zgârciurile și vrea să spargă osul, să i-l iei.
Buna.Am o intrebare si eu....citisem pe un forum ca pe perioada cresterii dintilor permanenti este indicat ca cainele sa nu roada pentru a nu-i creste dinti strambi.Este adevarat sau nu?La cainele meu au inceput sa apara incisivii,are jucarii din cauciuc moale,mingi din cauciuc (si moi si mai tari-din alea care piuie),minge de iuta,etc... Sa i le las sau sa i le iau? Oricum pe langa astea isi mai roade si un stalp de la cusca care este din lemn de brad.
tavistan
Jr. Member
**

« Reply #36 on: January 28, 2016, 07:07:57 AM »

Maya are 5 luni si e in plina schimbare a dintilor. I-au aparut caninii definitivi de sus dar cei de lapte inca persista, in fata lor (parca). E normal? Intreb pentru ca la om, in mod fiziologic, dintii definitivi ii imping afara pe cei de lapte si in mod normal nu apar inainte de caderea acestora. E cazul sa o vada un vet?
Multumesc.

Inainte de a deschide topic nou vezi daca s-a mai discutat subiectul!
emip
Full Member

« Reply #37 on: January 28, 2016, 12:35:13 PM »

Asa a patit si Risa mea, se vedeau ambii canini in acelasi timp.
mih1mih
Newbie
*

« Reply #38 on: September 24, 2017, 02:38:34 PM »

pana la ce varsta cresc dintii?

Sunt si eu interesat de varsta pana la care mai pot aparea premolarii
Pages: 1 2 [3]   Go Up
  Print  

Jump to: