Forum ciobanesc german
December 11, 2017, 08:18:50 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
Anunturi: SiegerShow 2015 in Nurnberg

Home   Web Site Help Search Calendar Login Register  

Pages: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Urechi cazute  (Read 50399 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mishu65
Hero Member

« Reply #30 on: May 21, 2012, 09:30:05 PM »

Maya tot "intr-o ureche" este. Peste 9 zile face 6 luni. Bafta cu protezele! Tinem pumnii 

Cine a zis ca fericirea nu se poate cumpara, trebuie sa-si ia un caine!
sckip
Newbie
*

« Reply #31 on: May 21, 2012, 09:55:24 PM »

mersi frumos ... a mea a facut 1 an .. si ma enerveaza de mor ... Smiley se vede si din poza de la avatar cum e .. Smiley) zici ca e miloaga .. apropo .. am o femela de ciobanesc german LUPIU si tin sa subliniez LUPIU .. are 10 luni .. e dresata si o dau cu 400 euro .. daca auzi pe cineva care ar fi interesat sa ma anunti si pe mine.
alexandra.p
Newbie
*

« Reply #32 on: June 17, 2012, 12:17:59 PM »

buna! ma ingrijoreaza si pe mine catelul meu,3 luni si 1 sapt are...i s-au ridicat urechiusele pe la 2 luni si trei saptamani si le-a tinut asa pana acum...chiar ne-a intrebat cineva in parc daca i-am facut operatie Smiley si de cateva zile o ureche i s-a lasat,sta indoita si o ridica ocazional. in mod normal n-ar trebui sa imi fac griji,dar am aflat ca unul din muncitorii care lucrau la noi l-a prins de urechi si l-a tras in sus,ca pe un iepure,si asta nu stiu daca doar o data (o singura data l-a vazut tatal meu si de atunci nu s-a mai atins).. ar trebui sa imi fac probleme sau sa mai astept ?

“It is not true that people stop pursuing dreams because they grow old, they grow old because they stop pursuing dreams.” - Gabriel Garcia Marquez
elan_11
Newbie
*

« Reply #33 on: August 15, 2012, 08:49:45 PM »

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi in privinta acestei cateluse de 1 an si 2 lunie(cu pedigree foarte bun) care nu isi tine corect urechea dreapta.Urechea nu este orientata spre interior iar varful ii flutura in mers si nu il tine tot timpul drept.Stiu ca e cam tarziu dar credeti ca mai are sanse sa o tina corect? I-am dat calciu si portie de mancare dupa cum a zis medicul.Urechea dreapta i s-a ridicat foarte greu, pe la 7-8 luni dupa masaje nenumarate.Exista ceva ce ar putea sa ii corecteze pozitia urechii si sa ii intareasca varful ?  \
Deasemenea, credeti ca e vreo problema cu acea pata alba de pe spate ?

* DSCF1242.JPG (247.21 KB, 640x480 - viewed 338 times.)

* DSCF1248.JPG (242.46 KB, 640x480 - viewed 344 times.)
vivat
Hero Member

LARS şi UZZY

« Reply #34 on: August 15, 2012, 10:13:36 PM »

Sunt o groază de sfaturi pe tema asta, uită-te pe postările de pe forum, inclusiv despre proteze. Cu pata albă este mai deosebită.
Twinky
Sr. Member

« Reply #35 on: August 16, 2012, 04:45:05 PM »

Dupa ce am citit si eu pe aici nu cred ca se mai poate face mare lucru. Chiar daca nu o tine cum vrei tu las-o asa, e foarte frumoasa. Sa-ti traiasca !
elan_11
Newbie
*

« Reply #36 on: August 16, 2012, 08:22:39 PM »

MS...proteze oricum nu ii mai pun...i-am pus ciment de ala in varful urechii problema si nu a avut nici un rezultat.Ma bucur de ea insa ma tem ca nu voi putea lua dreptul de monta si e caine din linie buna si aia m-i ciuda...Mai astept pana face 2 ani ...eu inca mai sper ....oricum ma bucur ca cel putin a ridicat-o ca imi era teama ca ramane bleaga de tot...
maryan_athos_13
Hero Member

« Reply #37 on: August 16, 2012, 08:28:54 PM »

De ce nu intrebi crescatorul ? El cu siguranta stie ce trebuie facut .
Uita-te la ea ce fericita e !  Smiley

Cainele singura vietuitoare care a dus la perfectiune vocatia prieteniei .
mishu65
Hero Member

« Reply #38 on: August 16, 2012, 09:05:59 PM »

Eu am aceiasi problema cu Maia. Are 8 luni, si-a ridicat urechea perfect la 3 luni, a lasat-o pana la 6 luni apoi iar a ridicat-o si acum alterneaza. Cand e la plimbare sau e atenta o ciuleste, altfel e bleaga. O vezi in poza de la avatar, nici nu zici ca are probleme cu urechea stanga. Am intrebat pe la veterinari (vreo 3-4), la crescator, la cunostinte, toti mi-au spus la fel: cu fiecare zi care trece scad sansele s-o mai ridice. Calciu a primit exact cum i s-a recomandat, singurul lucru care o ajuta e masajul. Facut zilnic. Protezele sunt chinuitoare pentru ei, se scarpina, vor s-o dea jos, e dureros cand le scot asa ca mai bine nu.Nici unul nu mi-a spus ca sigur o va ridica. Eu mai astept, stii cum e, speranta moare ultima. Dar parere mea in ce ma priveste este ca asa va ramane. Bafta!

elan_11
Newbie
*

« Reply #39 on: August 16, 2012, 09:46:41 PM »

Si eu am intrebat peste tot...dresorul care se ocupa doar cu ciobanesti germani pt ca ii pregateste pt politie mi-a recomandat cimentul . I-am pus, vreo luna, fara rezultat. Nu e de la crescator ....proprietarul avea doar un caine, pe mama ei ( Hena van Pavora) ...tatal e Dato Dark Kennel. Am evitat sa cumpar din canisa deoarece am avut un mioritic inainte, era f mare ( 90 de cm la greaban) , f puternic , destept , bine ingrijit insa la prima boala (raceala) , la 4 ani si dupa ce m-am chinuit vreo luna cu el .,....a murit ...am fost foarte suparat ...si m-i s-a spus despre caini proveniti din sisteme de reproducere excesive ca  sunt si mai sensibili . Asa mama ei a fost la prima nastere si a avut 12 pui frumosi . Ma intereseaza sa imi fie sanatoasa si daca nu i se indreapta urechea asta e ...nu e vina ei ....ma bucur ca a ridicat-o dar imi doream si drept de monta
elan_11
Newbie
*

« Reply #40 on: August 16, 2012, 09:50:36 PM »

Masajul cred ca e cel mai bun...o tot masez zilnic, puteti sa imi recomandati ceva metode de masaj al urechii??
mishu65
Hero Member

« Reply #41 on: August 17, 2012, 02:21:57 AM »

Masajul se face de la baza spre varf, destul de apasat, ca si cum ai verifica o bacnota daca este reala. Daca sta cainele poti sa-l faci cu ambele maini, a mea nu sta cuminte si o masez doar cu o mana, cu cealalta o mangai pe burta ca sa stea. Tb sa-l faci cateva minute. Cu degetul opozabil pe interiorul urechii.

elan_11
Newbie
*

« Reply #42 on: August 17, 2012, 09:08:52 AM »

Da , asa il faceam si eu ...ok ms
nistoralin
Newbie
*

max

« Reply #43 on: September 07, 2012, 05:42:47 PM »

ce fel de ciment ai folosit?pt ca si eu am o problema cu al meu.poate la mine foloseste.si de unde il cumpar
iubescg
Sr. Member

Nu exista caine prost,doar frustrari ale rabdarii!

« Reply #44 on: November 29, 2012, 12:15:41 AM »

stai  linistit oricand o poate ridica important e sa il ajuti putin, fa-i  masaj zilmic la urechiusa cca 5 minute feraca moderat  nu foarte tare repeat   de mai multe ori ( mai multe zile, saptamani) iti spun din propria exerienta  success si nu te descuraja.

CG-loialitate devotament perseverenta rabdare  iertare ajutor iubire neconditionata!
Desti viata lor e cat cea a unei flori in comparatue cu sufletul lor mare o traiesc de 10 ori mai demn , mai loial si mai curat decat ceea ce pe pamanta inca se numeste OM! 

* Alex M*
Pages: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  

Jump to: