Forum ciobanesc german
October 22, 2017, 01:15:37 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
Anunturi: SiegerShow 2015 in Nurnberg

Home   Web Site Help Search Calendar Login Register  

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Care credeti ca e cea mai buna hrana de caini?  (Read 26195 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
freddy25
Hero Member

« Reply #120 on: June 12, 2017, 10:14:59 PM »

La cainii adulti trebuie sa se simta ultimele 2 sau 3 coaste(nu mai imi amintesc exact).
Thara
Global Moderator

« Reply #121 on: June 14, 2017, 08:50:14 AM »

Eu nu prea sunt de acord sa li se dea cainilor de talie mare o hrana cu procent de grasime de peste 14%. A, daca ar fi caini de munca, da. Insa majoritatea cainilor nostri stau in curti sau apartamente si fac plimbari de o ora-doua pe zi.
Al meu slabeste oribil daca primeste mancare cu procentaj redus de grasimi. Dupa ce am observat, orice este sub 18% grasimi, nu e ok pentru el. Si chiar si asa nu i-ar strica ceva in plus la greutate.

La cainii adulti trebuie sa se simta ultimele 2 sau 3 coaste(nu mai imi amintesc exact).
Da, ideal este sa se vada usor/simta la atingere ultimele spatii intercostale, sa existe o talie vizibila.

freddy25
Hero Member

« Reply #122 on: June 14, 2017, 11:41:30 AM »

Al meu slabeste oribil daca primeste mancare cu procentaj redus de grasimi. Dupa ce am observat, orice este sub 18% grasimi, nu e ok pentru el. Si chiar si asa nu i-ar strica ceva in plus la greutate.
Nici unul din cei 6 caini pe care ii am acuma, precum si cei de dinainte nu au suporta hrana prea grasa. Adica mancau bine cateva zile-o saptamana dupa care li se apleca si refuzau hrana. Daca ii fortam-pacaleam sa manance incepeau cu scaune moi si chiar diaree cu striatii de grasime. Conteaza si varsta cainelui, si nivelul de activitate. Mie mi-a zis veterinarul sa nu le dau hrana cu nivel mare de proteine si grasimi fiindca pe termen lung nu le face bine. Unul din cainii mei e de talie mare si in perioada cat a fost pui cel mai bine i-a mers cu Artemis puppy large breed si nici nu a facut mofturi cum facea cu alte tipuri de hrana uscata.
Aici e link-ul pentru artemis dar acum 7 ani costa 190 lei/sacul si acum pretul e dublu. Mai ieftin ar fi sa-l hranesc cu muschi de vita sau piept de curcan decat cu Artemis.
http://www.artemispetfood.ro/?x=mediumpuppy
Thara
Global Moderator

« Reply #123 on: June 15, 2017, 11:55:08 AM »

"Noi" din fericire nu avem problema asta. E drept ca e si un caine activ si il "miscam" multicel. Cu 18% grasimi sunt undeva la limita, momentan primeste o mancare cu 20% grasimi. Nici pomeneala sa nu vrea sa manance, linge castronul la fiecare masa. Si inca mi se pare mie ca nu i-ar strica vreo 2-3 kg in plus. Rezultatul analizelor este foarte bun.
Artemis, fara suparare, mi se pare slaba si cu pret nesimtit de mare. Nu as da pe ea nici 190 RON daca ar fi. La versiunea de adult, am aruncat o privire, al meu s-ar "stafidi" cu procentajele alea de grasime si proteina, plus ca ratia recomandata/zi este cam mare... Doar opinie personala raportata la cainele meu, pe care-l cunosc. Eu nu prea sunt pro marci de genul, cum ziceam si prin alte postari in ultimii ani a explodat piata de marci de hrana care mai de care, holistica, naturala, numai carne bla, bla... si nu cred ca tot ce zboara se mananca. Am cateva marci de hrana superpremium, cu vechime, a caror eticheta nu este chiar "perfecta" dar in care am incredere (poate tocmai de aceea)...si cam atat. Eu merg pe principiul ca ceea ce pare prea frumos sa fie adevarat, asa si este.
FlorinC.
Jr. Member
**

« Reply #124 on: June 15, 2017, 01:20:33 PM »

Acest Artemis mi se pare mult prea exagerat. Iar tipul de mai sus medium/large dogs de 27% cu 13%, pare mai de graba ar fi potrivit pentru adult de talie mica. Nu mi se pare foarte potrivit pentru Linda mea. Consider ca 16 procentaj de grasimi e limita de jos admisa pentru ea.
freddy25
Hero Member

« Reply #125 on: June 15, 2017, 02:50:52 PM »

Cea mai buna mancare pentru un caine este cea cu care ii merge bine. Cainii ca si oamenii sunt diferiti. Unii mananca prajeli, fasole si junk food si nu au nimic iar altora li se face rau de la doua chiftele prajite. Catelului meu i-a mers foarte bine cu Artemis junior, chiar s-a ingrasat pe cand de la Acana junior avea periodic diaree si era slab mort.
Dobra
Newbie
*

« Reply #126 on: June 16, 2017, 04:22:34 PM »

Ca recompense ce folositi ?
Thara
Global Moderator

« Reply #127 on: June 17, 2017, 09:32:04 PM »

Ca recompense ce folositi ?
Bucatele de cascaval sau carne de vita fiarta.
RazvanNg
Newbie
*

« Reply #128 on: June 17, 2017, 11:36:03 PM »

Am vazut oameni care la dresaj folosesc piept de pui dintr-un pui la rotisor, altii folosesc parizer si alte mezeluri, ceea ce e mai putin indicat. Cele mai bune rezultate le ai, de regula, cu carnea, desi am vazut si dresori care folosesc cascavalul. Tu decizi ce si cum sa folosesti, in functie de buget si de ce ai la dispozitie. Daca stai sa te gandesti ce mananca in boabe cei mai multi dintre caini, carnea din parizer e deja lux. Aia macar e ok si pentru uz uman, desi nu stiu cat de sanatoasa.. Smiley
tevezbd
Full Member

« Reply #129 on: June 17, 2017, 11:51:03 PM »

eu am folosit cascaval si a fost perfect, insa, am vorbit cu prieteni care au folosit carne fiarta (cubulete: pui/vita) si a fost foarte bine si pt ei
SRadu
Newbie
*

« Reply #130 on: June 27, 2017, 01:35:22 PM »

Rog pareri despre Wolf of Wilderness , mi se pare ok din prezentare, foloseste cineva?
Thara
Global Moderator

« Reply #131 on: June 30, 2017, 06:59:04 AM »

Rog pareri despre Wolf of Wilderness , mi se pare ok din prezentare, foloseste cineva?
Parerea mea: o copie ieftina dupa Blue Buffalo.
RazvanNg
Newbie
*

« Reply #132 on: June 30, 2017, 03:28:59 PM »

Parerea mea: o copie ieftina dupa Blue Buffalo.
Costa cat TOTW, nu pare o hrana rea, dar tot as avea incredere mai mare in TOTW. Vad ca diferentele intre sortimente sunt relativ mici, baza ramane mereu carnea proaspata de pui, 41%. Nu e un lucru rau, dar la acelasi pret la TOTW ai diferite tipuri de carne, mai scumpe(vita, miel, somon). Verifica primul ingredient, e cel mai important. Ingredientele sunt scrise in functie de ponderea lor in produs. Intre TOTW si WOW as alege fara niciun dubiu TOTW, insa ai grija ca pentru cainii de talie mare doar Sierra Mountain, Southwest Canyon si Wild Pine Forest sunt ok pe termen lung de la TOTW.
freddy25
Hero Member

« Reply #133 on: July 01, 2017, 05:53:20 PM »

Mie asta mi se pare o hrana buna. Costa 219lei/ sacul de 12,5kg.

Wolf’S Mountain Island Farm - Carne de Rata, Curcan & Vanat si Fructe & Legume
Hrana completa super-premium, hipoalergenica – pentru toate varstele
0 % cereale si gluten
0% hormoni de crestere si GMO (produse modificate genetic)
Conservanti naturali (Rozmarin)
Condroitina / Glucozamina - efect anti-inflamator
L-Carnitina - anti-oxidant natural
Apa de izvor
Compozitie: 30 % carne proaspata de pasare,  29% carne proaspata si ficat proaspat de vanat, 18% carne de rata deshidratata, carne de curcan si pasari de curte ,fulgi de cartofi, mazare, grasime de pasare, pulpa de sfecla uscata, drojdie de bere, mix de fructe, legume si ieburi (tescovina de mere, lucerna, urzica, papadie, armurariu, patlagina, patrunjel de gradina, extract de ananas, coacaze negre, boabe de goji, radacina de cicoare, extract de yucca), praf de oua de gaina, ulei de somon, fosfat de sodiu dihidrogen, glucozamina, condroitina sulfat, complex natural antioxidant, conservant natural (extract de rozmarin).
Constituienti analitici: proteina bruta 26%, grasimi si uleiuri brute 13%, celuloza bruta 3.5%, cenusa bruta 7.5%, calciu 1,2%, fosfor 0.9 %, umiditate 10%.
Aditivi nutritionali / kg:  vit.A 18100 u.i., vit.D3 1360 u.i., vit.E (RRR alphatocoferol) 240mg, niacinamida 76mg, vit.B1 6.8 mg, vit.B2 13mg, vit.B6 9mg, vit.B12 156 ug, vit.C 162mg, pantotenat de calciu 27mg, acid folic 1.2mg, biotina 0.5mg, clorura de colina 2130mg, L-carnitina 140mg, fier 190mg, cupru 22mg, mangan 41mg, zinc 187mg, seleniu 0.37mg, iod 3.5mg.
Energia metabolizanta: 14.40 mj  / 1 Kg.
SRadu
Newbie
*

« Reply #134 on: July 02, 2017, 09:04:51 AM »

I-am cumparat Taste of the Wild Pacific Stream Puppy , are 8 luni fetita, a fost crescuta cu pro plan, sa vedem acum daca ii prieste, sunt in stadiul de trecere de la o mancare la alta.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Up
  Print  

Jump to: