Forum ciobanesc german
January 20, 2019, 01:29:58 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
Anunturi: SiegerShow 2015 in Nurnberg

Home   Web Site Help Search Calendar Login Register  

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: FCI IPO WM 2011 Rheine Germany  (Read 5643 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
razvan
Ciobanesc German
Administrator

www.ciobanescgerman.net

« on: January 17, 2011, 10:40:53 AM »

FCI IPO WM 2011 Rheine Germany

08.-11. 09 2011

http://www.fci2011.de

Eu NU sunt membru cncg!
Eu SUNT membru ARCG si ma mandresc cu asta!
razvan
Ciobanesc German
Administrator

www.ciobanescgerman.net

« Reply #1 on: September 25, 2011, 09:50:46 AM »

Rezultate: http://www.fci2011.de/images/stories/fci%20ipo%20results.pdf

Eu NU sunt membru cncg!
bobo70
Waldo Sress
Hero Member

« Reply #2 on: September 25, 2011, 10:03:49 AM »

Vad ca au participat o gramada de romani...  Grin
bobo70
Waldo Sress
Hero Member

« Reply #3 on: September 25, 2011, 12:59:39 PM »

Ce s-a intamplat cu d-nul Moldovan (nr.99), s-a retas ori a fost descalificat? Stie cineva?
Bogdan
Hero Member

Navarro

« Reply #4 on: September 26, 2011, 09:31:21 AM »

Ce s-a intamplat cu d-nul Moldovan (nr.99), s-a retas ori a fost descalificat? Stie cineva?
Am urmarit competitia si stiu ca la un moment dat avea punctele trecute la urma si disciplina.
Cred ca a fost descalificat la paza.

MEMBRU ARCG!
Le multumesc celor care ma vorbesc pe la spate! In acest fel am devenit centrul lumii lor.
bobo70
Waldo Sress
Hero Member

« Reply #5 on: September 26, 2011, 04:52:21 PM »

Am urmarit competitia si stiu ca la un moment dat avea punctele trecute la urma si disciplina.
Cred ca a fost descalificat la paza.

Nu am urmarit, dar daca avea puncte acolo sigur s-a intamplat ceva la paza... Pacat, era singurul participant din Romania.

Daca te uiti la tarile din zona noastra, vezi mai multi participanti, unii chiar clasati acolo sus. Nu stiu cui trebuie sa-i multumim pentru situatia asta? Oare din ce motive nu avem participanti? Cine ar trebui sa promoveze/sustina (moral si financiar) dresorii capabili? Ce fel de caini sunt selectionati in tara asta? Cine este raspunzator pentru situatia actuala?
razvan
Ciobanesc German
Administrator

www.ciobanescgerman.net

« Reply #6 on: September 26, 2011, 06:30:58 PM »

Cine ar trebui sa promoveze/sustina (moral si financiar) dresorii capabili? Ce fel de caini sunt selectionati in tara asta? Cine este raspunzator pentru situatia actuala?

De ce ma provoci?  LOL LOL

Pe de alta parte, hai sa-ti fac o socoteala (bszs 2011): bucuresti-nurnberg si retur: ~3.200 km/~350 eur, cazare DE (4 nopti): 170 eur, cazare RO (2 nopti): 400 lei, parcare: 40 eur. Mai pune mancarea/bautura/un suvenir/etc ... si vezi unde iesi. Asta doua persoane, fara caine!

Eu NU sunt membru cncg!
bobo70
Waldo Sress
Hero Member

« Reply #7 on: September 26, 2011, 07:33:32 PM »

De ce ma provoci?  LOL LOL

Pe de alta parte, hai sa-ti fac o socoteala (bszs 2011): bucuresti-nurnberg si retur: ~3.200 km/~350 eur, cazare DE (4 nopti): 170 eur, cazare RO (2 nopti): 400 lei, parcare: 40 eur. Mai pune mancarea/bautura/un suvenir/etc ... si vezi unde iesi. Asta doua persoane, fara caine!

Ooooo, zi 1000 euro si gata + taxa de participare. Pentru un ungur, un ceh, un slovac, nu sunt aceleasi costuri? Ei de ce pot si noi nu? Unii gasesc sponsorizari pentru te miri ce prostie si crezi ca o organizatie serioasa nu ar gasi asa ceva pentru o echipa care sa reprezinte Romania? Pentru o competitie atat de importanta nu cred ca este un cost atat de mare...., mai ales daca ar fi sprijinita.
csabam
Jr. Member
**

« Reply #8 on: October 15, 2011, 12:19:49 AM »

Ooooo, zi 1000 euro si gata + taxa de participare. Pentru un ungur, un ceh, un slovac, nu sunt aceleasi costuri? Ei de ce pot si noi nu? Unii gasesc sponsorizari pentru te miri ce prostie si crezi ca o organizatie serioasa nu ar gasi asa ceva pentru o echipa care sa reprezinte Romania? Pentru o competitie atat de importanta nu cred ca este un cost atat de mare...., mai ales daca ar fi sprijinita.
Nu ai tocmai dreptate. Daca analizati sec problemele veti gresi. In primul rand poti vedea din Romania doar cativa "nebuni" pasionati care ii vezi intr-o competitie, cum ar fi cea de la Mures sau anul trecut la noi in Baia Mare. Ii poti numara pe degetele de la o mana.
Ca sa astepti sponsorizari de la absolut oricine, trebuie sa prezinti ceva rezultate , macar in competitiile mai micute, dupa care in cele mai mari, macar in Ungaria sau in tari vecine cu traditie, cu concurenta. Aceste lucruri nu sunt pe bani foarte multi si ori isi gasesc singuri sposori la faza asta ori se duc pe banii lor. Dar ca sa faci o echipa sau sa se duca macar un singur om (Mitica sigur s-a dus pe banii lui) si sa ajunga sa fie sposorizat, la noi in tara ar trebui sa se modifice ceva radical, sa fie din ce in ce mai multi care se duc la mici competitii macar si vorr sa aiba rezultate, sa se organizeze singuri in prima faza, sa faca mici competitii si poate in cativa ani se va ajunge la nivelul de a gasi sponsori , fie el si AChR, care sa spuna :merita, nu se arunca banii pe geam degeaba, reprezentantii sponsorizati merita banii cheltuiti.
Dar pentru asta lipseste ceva : competitia interna macar, oamenii CARE SA FIE MAI MULTI DE 5  SAU 10 la nivel de Romania si care sa vezi ca evolueaza si unii din ei obtin si rezultate la nivel mic international. Macar pana ce va fi obtinut acest deziderat trebuie muncit. Naspa e ca la noi sunt putini care pot lucra in echipa,aproape toti se barfesc unul pe altul ca sa obtina mai multi caini pentru sezi-culcat pentru care castiga banii din care traiesc lunar destul de greu. Pana nu se va depasi aceasta faza si nu se vor gasi echipe mici dar care sa lucreze impreuna, sansele sunt foarte mici sau nule de reusita. Dresaj la nivel de competitie se poatre face doar : din pasiune si in echipe, participand la mici competitii interne dupa care mici competitii in alte tari .
Nu va putea absolut nimeni sa-si dreseze singur cainele, chiar daca are pasiune si oricat de bun ar fi de unul singur, astfel incat sa faca fata chiar si intr-o competitie de mai mica anvergura.
Dar toata lumea parca asteapta sa fie organizati, sa se dea ceva conditii. Pana ce un profesionist va lua cat mai multi caini la dresat de sezi-culcat la banii care se platesc la noi in tara pentru asa ceva ca sa poata trai din profesia ce o are, si nu va pune pasiunea si cunostintele lui si  in scopul  de a participa in competitii,nu isi va mai putea lucra probabil propriul caine ca sa ajunga la un nivel de campionat FCI. Si ar mai fi muulte alte lucruri care ar trebui facute : mici scoli de dresaj la nivel de orase sau regiuni, in care sa se stranga cativa dresori pasionati pentru care motoul sa fie lucrul in echipa si nu barfa, sau automultumirea.
csabam
Jr. Member
**

« Reply #9 on: October 15, 2011, 01:12:22 AM »

Daca o sa va uitati o sa vedeti ca in spatele fiecarui campion mondial de lucru o sa gasiti o echipa care lucreaza impreuna pentru rezultatele aceleui caine dar o sa vedeti la Rezultate doar cainele si conductorul, multi stiu ,nu le spun nicio noutate dar nu incearca sa aplice ideea, sau nu au cu cine din cauzele de mai sus. Dresajul canin de competitie nu este un sport individual ca si tenisul , golful sau alte sporturi individuale. Daca nu o sa va folositi cunostintele profesionale sa atrageti oameni cu potential financiar sa va creeze conditii prin faptul ca isi iubesc mult propriul caine, puteti astepta de la AChR sau primarii pana ninge sa va dea teren , etc. Sunt alte probleme mult mai importante de rezolvat pentru ei decat acestea, va vor sustine doar moral, oricum nu au fonduri suficiente indiferent ce ati spune astfel incat sa asigure pentru toti conditii civilizate de lucru intr-o scoala de dresaj.
Cainele si copii sunt pentru multi oameni cu posibilitati financiare lucruri sensibile, pentru care nu o sa faca calcul investitie-profit ci doar investitie-rezultate sportive-satisfactie. Pe ei trebuie sa construiti ceva daca sunteti seriosi si pasionati.
ham
Sr. Member

« Reply #10 on: October 15, 2011, 09:53:41 AM »

@Csabam 
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: